بایگانی دسته: دروس مکتب پلاس

از آباکوس بیشتر بدانید

آباکوس مکتب خونه
به منظور بررسی و تحلیل مسایل حوزه مکانیک جامدات و در جهت پیش بینی رفتار سازه ها، روش های مختلفی توسعه داده شده اند. تمامی این روش ها در جهت حل یک یا دستگاهی از معادلات PDE (Partially Differential Equation) توسعه داده شده اند.

این روش ها عبارتند از:

 • روش های تحلیلی
 • روش های نیمه تحلیلی
 • روش های عددی

 

آباکوس در مکتبخونه

در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هر کدام از این روش ها آورده شده است.

روش های تحلیلی

در صورتی که دستگاه معادلات PDE حاکم بر مساله، از پیچیدگی بالایی برخوردار نباشد و یا بعضا با اعمال برخی از مفروضات ساده کننده در مسایل پیچیده، می توان دستگاه معادلات حاکم را به صورت تحلیلی حل نمود و به مجموعه ای از توابع جواب دست یافت که سیستم را بطور کامل توصیف می نمایند.

امتیاز اینگونه روش ها در این است که از آنجایی که استفاده از آنها منجر به رسیدن به یک سری روابط تحلیلی می شود، تاثیر ثوابت و پارامتر های مختلف را می توان به سادگی با تغییر مقدار آنها در رابطه مذکور، بررسی نمود. نقطه ضعف اینگونه روش ها در این است که تنها تعداد بسیار کمی از مسایل حوزه مکانیک جامدات را می توان به این روش بررسی کرد.

روش های نیمه تحلیلی

این روش ها شباهت زیادی به روش های دسته اول دارند، با این تفاوت که در این روش ها، می توان با استفاده از ابزارهای ریاضی همانند بسط فوریر و بسط تیلور، معادلات حاکم بر سیستم را به صورت نیمه تحلیلی بررسی نمود. در حقیقت، دقت جواب این گونه روش ها در محدوده دقت بسط داده شده است. این گونه روش ها قادر به حل مسایل پیچیده تری نسبت به مسایل دسته اول هستند.

روش های عددی

تا پیش از توسعه کامپیوتر ها، روش های عددی مختلفی برای تحلیل مسایل سازه ای پیشنهاد شده بودند، اما از آنجایی که ابزار لازم برای استفاده از آنها که همان کامپیوتر ها بودند، به اندازه کافی توسعه داده نشده بودند، توجه چندانی به این گونه روش ها نمی شد. از میان این روش ها می توان به روش تفاضلات محدود (finite difference) و المان محدود (finite element) اشاره نمود. پس از توسعه کامپیوتر ها، دانشمندان و مهندسین توانستند با استفاده از کامپیوتر ها اقدام به نوشتن کدهای کامپیوتری بکنند که مسایل مختلف را به صورت عددی حل می کردند. در بین این روش ها، پس از مدتی، روش المان محدود در جایگاه ویژه ای قرار گرفت. چراکه دانشمندان و مهندسین دریافتند که با استفاده از این روش، مسایل پیچیده تر و متنوع تری را می توان حل نمود و از طرف دیگر، الگوریتم روش المان محدود را به صورت ساده تری می توان به کد کامپیوتری عمومی به منظور حل اکثریت مسایل سازه ای تبدیل نمود.

 • در این بین از دهه ۱۹۷۰ میلادی، گروه ها و شرکت های مختلفی اقدام به توسعه کدهای کامپیوتری عمومی برای حل انواع مسایل سازه ای نمودند. حاصل تلاش یکی از این گروه ها منجر به توسعه نرم افزاری به نام آباکوس (abaqus) شد که در حال حاضر به عنوان یکی از قدرت مند ترین نرم افزار های حوزه تحلیل مسایل سازه ای به کمک روش المان محدود شناخته می شود. این نرم افزار یکی از مهم ترین نرم افزاریی است که هم اکنون در شرکت های ایرانی نیز به منظور تحلیل سازه ها استفاده می شود. در ادامه برخی از مزایای این نرم افزار که سبب محبوب شدن آن هم در صنعت و هم در دانشگاه شده است، آورده شده است.
 • نرم افزار آباکوس دارای رابط گرافیکی بنام abaqus/CAE است که شما با استفاده از آن می توانید بخش اعظمی از فرآیند مدل سازی خود را به صورت بسیار ساده و در زمان محدود انجام دهید. در حقیقت اولین نسخه از نرم افزار آباکوس که به بازار عرضه شد، فاقد abaqus/CAE بود. اما با گذشت زمان، این رابط گرافیکی به آباکوس اضافه شد و با گذر زمان تکامل یافت.
 • شما می توانید مسایل با هندسه های پیچیده را در نرم افزار های طراحی مانند سالیدورکس (SolidWorks) و کتیا (CATIA) طراحی کنید و سپس با ذخیره مجموعه مونتاژی مدل خود با پسوند های استانداردی نظیر parasolid و stp، مدل خود را به داخل آباکوس درون ریزی (import) کنید و ادامه فرآیند مدل سازی و تحلیل را در آباکوس انجام دهید.
 • نرم افزار آباکوس از محیط مخصوص مش بندی به نام ماژول mesh بهره می برد که در آن شما می توانید، هندسه های مختلف را با استفاده از الگوریتم های مختلف مش بندی کنید و المان هایی با کیفیت مناسب را بر روی مدل خود ایجاد کنید.
 • نرم افزار اباکوس از دو حلگر مسایل سازه ای بنام های abaqus/standard و abaqus/explicit استفاده می کند. تفاوت این دو حلگر در روش حل مساله توسط آنها می باشد. حلگر abaqus/standard از روش های ضمنی (implicit) برای حل مسایل استفاده می کند. در مقابل حلگر abaqus/explicit از روش های صریح (explicit) برای حل مسایل استفاده می کند. وجود این دو حلگر در کنار یکدیگر، به شما در مورد انتخاب روش حل، حق انتخاب می دهد. اینکه مساله را باید با کدام یک از این دو حلگر، حل نمود، وابستگی زیادی به شرایط مساله و تجربه شما دارد.
 • بطور کلی، کدنویسی در آباکوس بسیار ساده تر از کدنویسی در سایر نرم افزار های المان محدود نظیر انسیس (ansys) و ال اس داینا (LS-dyna) است. همین امر سبب محبوبیت هر چه بیشتر آباکوس در بین محققان و دانشگاهیان شده است.
 • ساختار محیط abaqus/CAE به گونه ای است که از آباکوس به عنوان یک unified FE solver یا اصطلاحا حلگر المان محدود یکپارچه یاد می شود. این امر از یک سو سبب یادگیری ساده تر اباکوس نسبت به انسیس می شود چراکه انسیس از یک ساختار جزیره ای با محیط های مختلف استفاده می کند که در قدم اول یادگیری آن برای شما را با چالش های متعددی رو به رو نموده و روند یادگیری نرم افزار را کند می نماید. از سوی دیگر ساختار محیط آباکوس سبب می شود تا آنالیز های چند مرحله ای به صورت ساده تری در این نرم افزار قابل تحلیل باشند.
 • هر دو حلگر های سازه ای اباکوس، توانایی گسترده ای در حل مسایل غیرخطی دارند. به دلایل مختلفی، یک تحلیل سازه ای می تواند غیرخطی شود.

 

جمع بندی

آباکوس یکی از نرم افزار های حوزه تحلیل مسایل مکانیک جامدات است که از تکنیک المان محدود برای حل مسایل استفاده می کند. در آموزش مقدماتی آباکوس سعی شده است تا با حل پروژه ها و مثال های متعدد، شما با انواع قابلیت های اباکوس آشنا شده و به صورت موثر استفاده از آنها را فرا بگیرید. در ادامه مجموعه ای از مهمترین مطالب آورده شده در آموزش مقدماتی آباکوس ذکر شده اند.

 • در این مجموعه سعی شده است با حل مثالهای متعدد، انواع ابزارهای موجود در محیط گرافیکی آباکوس آموزش داده شود.
 • در این مجموعه ضمن توضیح کامل روش حل هر دو حلگر سازه ای آباکوس، مثال هایی با استفاده از هر دو حلگر حل شده اند و جواب های بدست آمده با یکدیگر مقایسه شده اند. این امر ضمن عمیق تر کردن میزان تسلط شما بر هر دو حلگر، سبب می شود تا بتوانید در هر مساله، حلگر مناسب تر را شناسایی نموده و از آن استفاده کنید.
 • در آموزش مقدماتی اباکوس، انواع روش های کدنویسی در آباکوس معرفی شده اند و یکی از این روش ها بطور کامل همراه با ذکر مثال آموزش داده شده اند.
 • از آنجایی که دقت و صحت جواب های بدست آمده در تحلیل مسایل با تکنیک المان محدود وابستگی زیادی به کیفیت المان ها و مش ایجاد شده دارد، یکی از فصل های آموزش مقدماتی آباکوس به مبحث مش بندی و افزایش کیفیت المان ها اختصاص داده شده است.

اضافه شدن امکان خرید گروهی و استفاده از تخفیف

همراهان عزیز مکتب‌خونه سلام

از این به بعد در درسهای مکتب پلاس با گواهینامه رسمی دانشگاه تهران این امکان فراهم شده که با دوستانتان به صورت گروهی درس را خریداری کنید.

از این طریق شما می‌توانید از تخفیف گروهی استفاده کنید.

همچنین همانطور که برخی تحقیقات نشان داده‌اند (بروکس و همکاران، ۲۰۱۵)، اینکه شما با چند نفر به همراه هم یک درس آموزش آنلاین را ثبت نام کنید، انگیزه بیشتری برای ادامه و به پایان رساندن درس خواهید داشت. اگر شما به همراه دوستانتان یک درس آنلاین را ثبت نام کنید، می‌توانید به هم در گذراندن درس کمک کنید و موفقیت و یادگیری بیشتری داشته باشید.

منبع:

C. Brooks, C. Stalburg, T. Dillahunt, and L. Robert. Learn with friends: The effects of student face-to-face collaborations on massive open online course activities. In Proceedings of the Second (2015) ACM Conference on Learning@Scale, pages 241–۲۴۴٫ ACM, 2015.

مکتب‌پلاس – نسل جدید آموزش مجازی در ایران

سلام به همه همراهان مکتب‌خونه

 

ما در مکتب‌خونه تمام تلاشمون از ابتدا این بوده که باکیفیت ترین تجربه آموزشی رو در اختیارتون قرار بدیم. در همین راستا در طول یک سال گذشته تلاشمون رو کردیم تا بتونیم خدمتی جدید رو براتون آماده کنیم.

مکتب پلاس، اسم نسل جدید دوره های آموزشی مکتب خونه هست که برای اولین بار در ایران داره این نوع دوره های آموزش انلاین تولید و ارائه میشه. دوره های مکتب پلاس دوره های کاربردی کوتاه مدت هستند که هدفشون آموزش مهارت های لازم برای ورود به بازار کار به شما هست به نحوی که پس از گذروندن دوره بتونید وارد بازار کار بشید و توانایی انجام دادن اون مهارت رو داشته باشین.

از ویژگی های منحصر به فرد دوره های مکتب پلاس میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شما در صورتی که دوره رو با نمره قبولی به اتمام برسونید، دانشگاه تهران که برگزارکننده دوره هست گواهی نامه رسمی اتمام دوره رو به اسم شما صادر می کنه و گواهی نامه برای شما ارسال میشه.
 • هر یک از دوره های مکتب پلاس بر پایه یک یا چند پروژه طراحی شده به این شکل که شما در طول گذراندن دوره با پروژه ها همراه میشید و خودتون پروژه ها رو انجام میدید و در انتهای دوره شما اولین تجربه کار واقعی در حوزه مورد نظر رو انجام دادین.
 • همونطوری که متوجه شدید دوره های مکتب پلاس دوره های تعاملی هستند به این شکل که علاوه بر آموزش ویدئویی، داری تمرین ، کوییز و پروژه هستند.
 • برای افزایش حداکثری تجربه آموزشی شما و یادگیری هر چه بیشتر شما، برای هر دوره تعدادی راهنما وجود داره که افراد حرفه ای هستند که به اون دوره و مبحث مسلط هستند و در پروژه ها به شما کمک می کنند، پروژه های شما رو صحیح می کنند و به شما بازخورد میدند.
 • شما می تونید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید و شبکه روابط حرفه ای خودتون رو تقویت کنید یا سوالات خودتون مرتبط با مباحث دوره رو از دیگر دانشجویان بپرسید.

همه این ویژگی ها برای این هست که ما بتونیم تجربه ای منحصر به فرد از آموزش رو براتون فراهم کنیم و افرادی حرفه ای تربیت بشند که بتونند نقشی موثر در بازار کار داشته باشند. شما نسل بعدی افراد حرفه ای در بازار کار ایران هستید.

در حال حاضر دوره های مکتب پلاس با حوزه نرم افزار و فناوری اطلاعات آغاز شده و در آینده به مرور دوره های بیشتری در حوزه های متنوع در اختیارتون قرار خواهد گرفت.

این نکته رو هم باید بگیم که ضبط دروس دانشگاهی و ارائه رایگان اونها همچنان ادامه خواهد داشت و ما تمام تلاشمون رو برای ارائه هرچه بیشتر دروس دانشگاهی به شما انجام خواهیم داد.

اگر سوالی یا نظری داشتین با ما حتما در تماس باشین و بهمون ایمیل بزنین. انگیزه و دلگرمی ما، نظرات شماست.